Hiperinflacja w Wenezueli może osiągnąć 1 000 000% przed końcem roku

Zgodnie z najnowszą prognozą MFW opublikowaną dzisiaj, hiperinflacja Wenezueli do końca roku osiągnie 1 000 000%, ponieważ rząd nadal po prostu drukuje pieniądze w nadziei na wypełnienie próżni.

Hiperinflacja w Wenezueli może osiągnąć 1 000 000% przed końcem roku

Dwa tygodnie temu zannualizowana inflacja w Wenezueli osiągnęła roczny wskaźnik 482 153%, a ceny żywności wzrosły o 183% w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Jednak obecnie, kiedy przyszedł czas na kolejny „drobny przegląd” okazuje się, że zgodnie z najnowszą prognozą MFW opublikowaną dzisiaj, hiperinflacja Wenezueli do końca roku osiągnie 1 000 000%, ponieważ rząd nadal po prostu drukuje pieniądze w nadziei na wypełnienie pustki, w której kiedyś znajdowała się gospodarka kraju.

Ujmując tę liczbę w perspektywie, MFW uważa, że inflacja w Wenezueli osiągnęła jedynie 2 400% w 2017 r., wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Alejandro Wernera, szefa departamentu zachodniej hemisfery MFW.

Zrewidowana prognoza oznacza, że od teraz, hiperinflacja Wenezueli oficjalnie przewyższyła Republikę Weimarską, gdzie najwyższa zarejestrowana miesięczna inflacja wynosiła 29 500% (co spowodowało podwajanie cen co 3,7 dnia).

Oprócz rekordowej hiperinflacji, MFW spodziewa się, że gospodarka Wenezueli zmaleje w tym roku o 15%, co doprowadzi do skumulowanego spadku PKB od 2013 r. o 50%.

Załamanie Wenezueli jest tak drastyczne, że powstrzymuje teraz odbicie całego regionu: podczas gdy w tym roku Ameryka Łacińska ma wzrosnąć o 1,9%, to liczba ta wyniosłaby 2,5% bez Wenezueli – donosi Bloomberg.

Dobra wiadomość jest taka, że silny wzrost gospodarczy w USA, w dużej mierze dzięki wysokiemu poziomowi fiskalnego bodźca, zapewnia solidne tło dla reszty kontynentu: "Ostatnie trendy w światowej gospodarce i rynkach finansowych to dobra wiadomość dla Ameryki Łacińskiej" – napisał Werner.

"Globalny wzrost i handel są coraz lepsze i spodziewamy się, że dynamika ta utrzyma się w 2018 roku. Silniejsze ceny towarów również pomogły w odbiciu regionu".

MFW oszczędziło sobie jakichkolwiek komentarzy lub ostrzeżeń na temat tego, że Wenezuela powinna służyć jako przestroga dla każdego rządu, który odmawia życia w ramach swoich środków.