Szef Banku Anglii: Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej

Szef Banku Anglii (BoE) Mark Carney powiedział w środę, że błyskawiczne wzrosty ceny bitcoina nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej.

Szef Banku Anglii: Bitcoin nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej

Szef Banku Anglii (BoE) Mark Carney powiedział w środę, że błyskawiczne wzrosty ceny bitcoina nie stanowią zagrożenia dla globalnej stabilności finansowej.

W rozmowie z parlamentarzystami brytyjskimi Carney powiedział, że ostatnie zmiany ceny bitcoina są "znaczące" i bardziej przypominają "ryzyko typu equity" - informuje agencja Reuters.

Oświadczył, że:

"Obecnie nie uważamy (bitcoina) za problem stabilności finansowej".

Bitcoin jest kryptowalutą numer jeden według wyceny rynkowej, a ostatnio osiągnął rekordową wysokość około 20 000 USD.

Carney, który pełni również funkcję przewodniczącego Rady Stabilności Finansowej G20 – grupy banków centralnych i ministrów finansów, która prowadzi również własne badania blockchain – kontynuował, że pomysł na cyfrową walutę, emitowaną przez bank centralny, która może być wykorzystywana przez społeczeństwo "ma kilka fundamentalnych problemów", chyba że zostanie wprowadzone ograniczenie w ilości, jaką ludzie mogą posiadać.

Gubernator BoE dodał jednak, że jest "zainteresowany" technologią rozproszonej księgi rachunkowej (DLT – distributed ledger technology) i że akcelerator FinTech należący do banku centralnego wykazuje potencjał DLT. BoE jest "aktywny" w DLT, ale nie spieszy się z zastosowaniem go do rdzenia systemu bankowego, ponieważ każda nowa technologia musi spełniać "ocenę jakości pięciu sigma".

Carney wyraża swoją opinię na temat blockchain od początku roku. Powiedział wtedy, że DLT ma potencjał, aby "fundamentalnie przekształcić bankowość, w tym poprzez gwałtowny wzrost ryzyka płynności w tradycyjnych bankach”

Oficjalne oświadczenia pojawiają się wraz ze wzrostem aktywności globalnych banków centralnych w pracy z blockchain i DLT.

BoE powiedział, że nadchodząca wersja systemu rozliczeń w czasie rzeczywistym (RTGS - real-time gross settlement), będzie zgodna z technologią rozproszonej księgi. Tymczasem władze monetarne m.in. w Kanadzie, Chinach i Rosji wyraziły zainteresowanie walutą cyfrową emitowaną przez bank centralny.

źródło: coindesk.com